4 GB / 8 GB DDR 3 Ram for Laptop 1600MHz (PC3-12800) 3yrs onsite warranty
🔥 293 sold in past months!
: 2,999.00 Incl GST : 1,399.00 Incl GST
-53%
18 reviews|12 answered questions
Add to Cart
🎁 New Year Offer: Flat 10% Discount on all products. Click "Add to Cart" to get discount.
🛍️ Easy Returns: 7 to 15 days returns on all products. (check the return policy )
  • DDR3L 1600MHz PC3L-12800 204-Pin Unbuffered Non ECC 1.35V CL11 Single Rank 1Rx8 based 512×8
  • JEDEC standard 1.35V (1.28V ~ 1.45V) and 1.5V (1.425V ~ 1.575V) Power Supply This is a dual voltage piece and can operate at 1.35V or 1.5V
  • Module Size: 4GB Package: 1x4GB For Laptop/Notebook, Not for Desktop
  • 3 yrs onsite warranty by Lap Gadgets (10 days money back guaranteee)
Device Specifications
Make & Model: 4 gb / 8 gb Ram DDR3
Device Type: Laptop
Memory Ram Type SODIMM
Memory Speed DDR3 PC3-12800 1600Mhz 1.5v
Type/Error Check Non-ECC
CAS Latency (CL) CL 11
Brand HYNIX / SAMSUNG
Additional information
Weight N/A
Dimensions N/A
Size: No selection
18 reviews for 4 GB / 8 GB DDR 3 Ram for Laptop 1600MHz (PC3-12800) 3yrs onsite warranty
Based on 18 reviews
5 star
94
94%
4 star
5
5%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%
1-18 of 18 reviews
  1. Avatar of Satmanyu singh Chauhan
    Verified reviewVerified review - view originalExternal link
    This ram is working completely fine and overall good quality.
  2. Avatar of Ruth Lance
    The price is also reasonable
  3. Avatar of Anonymous
    Nice
  4. Avatar of Prashanth Belur
    Good one
  5. Avatar of SUBRAMANYA B S
    Very good. Working fine
  6. Avatar of Nitesh
    Worked well
  7. Avatar of chirugowda
    Wanted Hynix,Got Hynix. great. thank you.
    Got the exact specifications as mentioned.Good packaging.
  8. Avatar of Vinayaka NR
    Good
  9. Avatar of Vikram Singh Rathore
    Good
  10. Avatar of Anshuman
    Working 100% fine.
  11. Avatar of Chetan Mistry
  12. Avatar of Anonymous
    Super quality and very reasonable product. Like to purchase from lap gadgets only.
  13. Avatar of Sorabh
  14. Avatar of Aditya Anshul
    Working perfectly
  15. Avatar of priyatham
    Ram working good
  16. Avatar of Kaiwalya Joshi
    Great product. Working like charm!!!
  17. Avatar of Rahul Machhi
    Good product and price compare to other sites
  18. Avatar of RYAN FERNANDES
    excellent
Add a review
You must be logged in to post a review Log In
Q & A
Ask a question
4 GB / 8 GB DDR 3 Ram for Laptop 1600MHz (PC3-12800) 3yrs onsite warranty 4 GB / 8 GB DDR 3 Ram for Laptop 1600MHz (PC3-12800) 3yrs onsite warranty
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
* Please tick the checkbox to proceed
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Can anyone tell is it fits in dell inspiron 15R 5520 i5 ? 4gb is installed whose details is "mt16jtf51264hz-1g6m1" 4gb micron company fitted. CHINMOY DEY asked on April 11, 2023